2012. május 26., szombat

Grafomotoros fejlesztés - mi így csináljuk

Mivel a lányok koraszülöttek voltak és én nem elégedtem meg a kórház biztosította öt perces fejlődési neurológia kontrollal, ahol gyakorlatilag kérdezni sem lehetett, mert láthatóan alig várták, hogy kituszkolhassanak az ajtón, a lányok kb. nyolc hetes korában megkezdtük a Dévény terápiát, majd kiegészítésként a Gézengúz Alapítványhoz jártunk gyógytornászhoz.
Hamar kiderült, hogy Dorkának gondjai vannak a kéz-szem koordinációval és ez a mai napig problémát okoz nála.
Ráadásul nagyon sokáig mindent a szájába véve szeretett megismerni, így a gyöngyfűzés, pötyi nagyon sokáig nem jöhetett szóba fejlesztő játékként.
Nagyon sokat tépkedtünk különböző anyagokat (csomagolópapír, írólap, alufólia) persze itt is résen kellett lenni, hogy ne kerüljön a szájába belőle.
A csippentő mozgás gyakorlásához csokis puffasztott rizst vettünk és azt pakolgattuk egyik bögréből, edénykéből a másikba, itt nem volt gond, ha a játékos gyakorlás végére elfogyott a "fejlesztő eszköz".
Szigorú felügyelet mellett gyurmáztunk sokat. Próbáltunk gömbölyíteni, sodorni. Nyáron homokoztunk, gyúrtuk/tapasztottuk a vizes homokot. Vastag zsírkrétával firkáltunk nagy kiterített csomagolópapírra.
Most, hogy az új törvény miatt nagyon úgy néz ki, hogy már csak egy ovis évük maradt, ismét nekifeküdtünk a fejlesztésnek, az ovis logopédus segítségével.

Először is fontos a kézfej és az ujjak izmainak edzése:
- ujjtornával és ujjkiszámolósokkal ( ehhez segítségünkre van a Hüvelykujjam c. könyv)
- mindennapi tevékenységek (gombolás, cipőfűzés, tépés, csipeszelés)

Tapintásos tapasztalatszerzéssel fejlesztjük a formaérzékelést
- ki kell találnia mit rajzolunk a hátára, hol és mivel érintettük meg (ujj, tenyér, ököl)
- tapogatós játék (takaró alá nyúlva kell kitalálni mit rejtettünk el)
- hideg-meleg érzékeltetése

Alakállandóság fejlesztése:
- egy-egy formát körberajzolunk, majd kitöltjük (festéssel, színezéssel, tépéssel-ragasztással)
- alapformák szerint osztályozunk tárgyakat (ajtó-téglalap, óra-kör)
- ritmikus sorok kirakása a tanult formákból

Figyelem fejlesztése:
- keress pl. négyzet alakú dolgokat a szobában
- válogatások (szín, méret, forma szerint)
- két tárgy közötti különbség megfigyelése
- mi változott (tárgy hiányának felismerése)
- memóriakártya


Irányok differenciálása, téri tájékozódás, testséma fejlesztése
Ezt az alapozó terápián heti kétszer gyakorolják a lányok, ahol a nagymozgásokat is fejlesztik. Itthon Szabó Borbála: Mozdulj rá! c. könyvét használjuk, amit mindhárman nagyon élveznek. A testséma fejlesztéséhez segítségünkre van az Ez volnék én? c. feladatgyűjtemény.

Ezek után jön majd a betűelemek elsajátítása, de ezzel még nem sietünk.
Az elsajátítás fokozatai:
- a tanulandó elem követése a földön (járással, labdagurítással, autó vezetésével)
- a betűelemet mozgással is megalkotjuk
- táblára v. papírra rajzolt elem átírása
- íráselem érzékelése: gyurmából, fonalból készült elem végigtapogatása
- végül a betűelem átírása papírra


A logopédia felmérésen Dorkának nehezen ment az a feladat, amikor 3-4 összefüggő kép alapján kellett egy történetet elmesélni és a képek helyes sorrendjét meghatározni. Ezért most a mindennapi életben is többet beszélgetünk az összefüggésekről és használjuk Bocsák Veronika: Tollforgató c. könyvét. Témába vágó könyv még ez is. 

A helyes ceruzatartással szerencsére nincsen gondja Dorkának, de a könnyebb ceruzahasználat miatt a ceruzákat és a zsírkrétákat is lecseréltük háromszögletűre. Van belőle vastagabb és vékonyabb készletünk is.

Itt rengeteg klassz fejlesztő/foglalkoztató füzet található a hasonló problémákkal küzdő gyerkőcöknek.
Mivel Dorkának beszédhibája is van - szeptembertől logopédushoz is fogunk járni - ezért mindenképpen olyan iskolát fogunk választani neki, ahol a Meixner Ildikó féle könyvből tanulnak majd olvasni.

A 'foglalkozások' mellett sokat vagyunk a szabadban, futkosnak, hintáznak (egyensúly fejlesztés), saraznak, bicajt tekernek, jól érzik magukat. Szerencsére a fejlesztést is sikerült úgy beépíteni az életünkbe, hogy nem érzi Dorka sem tehernek, szereti csinálni.



A bejegyzés megírásához felhasznált források:
Jankó István: A szem-kéz koordináció fejlesztése
Magyar Fejlesztőpedagógusok és Gyógypedagógusok Nemzetközi Szakmai Egyesülete fejlesztési segédletek


2012. május 22., kedd

Na látjátok, Ők a kreatívok

Sokan reklamáltak az ismerőseim közül, amiért a bemutatkozásban azt írtam, nem vagyok kreatív. Nem tartom magam annak. Többnyire mások ötleteit használom fel az alkotásainkhoz, jó, néha hozzáteszek vagy elveszek, hogy jobban a magunkévá tegyük, de az, hogy meglátok egy darab barna csomagolópapírt és bevillan, hogy na ebből most fagyi fényképalbumot fogok hajtogatni, az hiányzik belőlem. Pedig de szeretném!
Nem is erről akartam ám írni, hanem egy csodás csapatról, akik nagyszerű ötletet valósítottak meg csodálatosan. Nézzétek és ámuljatok ti is!
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.137380093063089.28154.112199762247789&type=1

Ugye gyönyörűek?

Ehető méhecskék

Az ovis évzáróra

2012. május 20., vasárnap

Elkészültek az ajándék fagyik

A lepke csoportba járnak a lányok


A bal oldali kép a tavalyi évzárón készült, a jobb oldaliak tegnap

Idézet

Pár köszönő szó és egy közös kép a lányokról





Nagyon élveztem a készítésüket, annak ellenére, hogy nem öt perces munka, türelmetlenek ne álljanak neki. Az elejére egy filc lepke került, mivel a lepke csoportba járnak a lányok, ezt a papírboltban vettem a kartonokkal és a fa virágokkal együtt.
Az első oldalra a tavalyi évzárón készült kép került, a másodikra pedig két friss, a kettő között majdnem pontosan egy év telt el.
A következő két oldalon Elek István: Mint a kertész c. verse olvasható, alatta a kis fa virág.
Az utolsó két lapon egy közös kép és pár köszönő szó kapott helyett. A szívet még tavaly vettem az Aldiban egy kreatív kártyakészítő szettben. 
Szerintem nagyon helyesek lettek, remélem, az óvónéniknek is tetszeni fog. 
Délután még elkészítjük a lányok mancslenyomatával díszített pólókat is, hasonlóan az anyák napi bevásárlótáskához.




2012. május 19., szombat

Fagyi album - évzáró ajándék az óvó néniknek

Amikor megláttam, azonnal tudtam, hogy ilyet fogunk készíteni év végi ajándéknak az oviba. Annyira vidám, nyári, a gyerekek imádják és az óvó néninek biztosan mindig eszébe fognak jutni a lányok, ha ránéz.
Még nincsen teljesen készen, de tegnap estére legyártottam a négy alapot, már csak meg kell tölteni, készülnek hozzá a fényképek, találtam idézetet.
Én barna fotókartont használtam a tölcsérhez, mert a csomagolópapírt túl vékonynak találtam, de a hajtogatásnál bizony jobban jártam volna, mert nagyon nehéz volt a kemény kartont szépen hajtogatni, néhány helyen sajnos látszik is. A gombócoknak A4-es színes karton vettem.
Az elkészítés menetét nem írom le, mert az eredeti blogon csodaszép fázisfotókkal van illusztrálva, könnyű belőle dolgozni.




2012. május 16., szerda

Megérkezett a csomag 'Barbie-tól'

A lányok megkapták a tervezett ruhákért járó kis jutalmukat.


volt a csomagban egy-egy emléklap, egy bögre és karkötő

Hamarosan jövünk az óvónénik ajándékával, jövő héten kedden ugyanis évzáró lesz a Lepke csoportban.


2012. május 6., vasárnap

Adós maradtam

a bevásárlótáskánk másik felével.
Amint látjátok beleszerettem a tenyérlenyomatos ajándékokba, mert így igazán egyedi alkotást készíthet minden gyerkőc.

Lila virág

A csajok kaptak egy-egy darab lila krepp papírt és egy ollót (imádnak vagdosni). Miután rendesen felaprították, adtam nekik egy-egy darab fotókartont, aminek a felső részébe ragasztóval egy-egy kört rajzoltam. Ráragasztgatták a fecniket, rajzoltak szárat és leveleket, majd cikkcakk ollóval körbevágták a papírt. Végül formalyukasztóval szívecskét lyukasztottak bele.
Még Panni is ügyesen elkészítette a sajátját.




Kéz-láb virág

Mi zöld dekor kartonból és sima fehér nyomtatópapírból készítettük.
A kartonra rárajzoltam a lányok jobb és bal lábát is, a fehér papírra pedig az egyik kezüket. A kézlenyomatból legalább hat darabra lesz szükség.
A zöld papírból vágtam még egy kb. 2*10 cm csíkot is, ez lett a virág szára. Az egyik végére ráragasztottam a talpakat, ez lesz a levél. A tenyérlenyomatokat az ujjakkal kifelé összeragasztottam, majd ráhelyeztem a szár másik végére. Közepébe színes kör került, de nélküle is szép.

Forrás

Anyáknapi liliom

Amire szükségünk lesz hozzá:
3 zöld zseníliadrót
fehér papír
sárga zseníliadrót v. sárga filc anyag
gyerekmancsok

A fehér papíron körberajzoltam a csajok kezét és kivágtam. A zöld drótot félbehajtottam, a hajtáshoz beillesztettem egy sárga filc csíkot és a drótot összetekertem (így jobb a tartása). A mancsnyomokat az egyik szélüktől kezdve feltekertem, ragasztóval rögzítettem. A drótot a sima zöld felével felülről átdugtam a fehér virágkelyhen, hogy a sárga rész a virág belsejébe kerüljön.